Jedan od najčešćih problema s kojim se susrećemo svakodnevno je zatvor ili opstipacija.
Pacijenti često krivo definiraju zatvor i prerano posegnu za lijekovima kako bi što brže eliminirali svoj problem.
Zatvor ili opstipacija predstavlja izostanak spontanog pražnjenja crijeva, dok se konstipacijom smatra otežano pražnjenje oskudne, tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno u periodu dužem od 12 tjedana. Kada kažemo „zatvor“ to se može odnositi na oba problema.
U zdravih osoba učestalost pražnjenja crijeva i volumen stolice se znatno razlikuje. Ono što je jako važno znati je da ritam normalnog pražnjenja crijeva varira od tri stolice dnevno do tri stolice tjedno. Vrlo važan čimbenik zdravlja je uredna dinamika pražnjenja crijeva.
Po statistikama otprilike svaka deseta osoba ima probleme sa neredovitim pražnjenjem crijeva. Zatvor je bitno izliječiti ne samo zbog boli i živciranja koje proizvodi nego iz razloga što bi se otpadne tvari u tijelu trebale zadržavati što kraće.
Uzroci zatvora većinom nisu opasni i posljedica su blagog nemara po vlastito zdravlje ili određenih promjena u tijelu. Neki od tih uzroka su:
Promjena uobičajenih, svakodnevnih životnih navika (putovanja, privremeno nekretanje, preobilni obroci)
Nedovoljan unos vlakana kroz prehranu (iz voća i povrća)
Nedovoljan unos vode
Posljedica određenih lijekova (diuretici, antidepresivi, antihistaminici, antispazmotici)
Smanjena funkcija štitne žlijezde
Iritabilno crijevo (ako je zatvor popraćen grčevima i vjetrovima)
Trudnoća
Smanjena fizička aktivnost
Neki suplementi željeza i kalcija
Zadržavanje stolice iz lijenosti ili straha od boli
U rijetkim slučajevima, rak debelog crijeva
Osnovni simptomi:
Otežano pražnjenje crijeva, bilo zbog toga što je stolica tvrda ili zbog toga što je pražnjenje crijeva rjeđe nego normalno (manje od 3 stolice tjedno)
Popratni simptomi:
Nadutost stomaka
Bol u stomaku pri pražnjenju crijeva ili nevezano za to
Tvrda stolica
Naprezanje
Abdominalna bol
Simptomi dakle mogu biti specifični i nespecifični, što naravno ovisi i o njihovom intenzitetu ali i trajanju. Ako lakši simptomi traju duže, vjerojatnost da će se pojaviti teži simptomi vrlo je velik, budući da se ovo stanje ima tendenciju pogoršavati.
Osnova liječenja je:
Modifikacija prehrane dodatkom hrane bogate ostatnim vlaknima - žitarice, voće i povrće uz minimalno dvije litre tekućine na dan. Osobito su korisne namirnice koje bubre (pšenične mekinje i laneno sjeme). Prehrana bi trebala biti raznovrsna i uravnotežena (omjer nutritijenata iz glavnih skupina). Ritam prehrane morao bi biti raspodijeljen na više manjih obroka ravnomjerno raspoređenih tijekom dana - barem pet. Svakako se moraju izbjegavati gazirana pića i alkohol.
Gotovo jednako važno je uključiti i tjelesnu aktivnost, kretati se što više te po mogućnosti rekreativno se baviti sportom, u uredu izbjegavati pasivizaciju, tj. prakticirati aktivno sjedenje, hodanje, razgibavanje i prekidanje pozicijske aktivnosti koje umiruju rad crijeva.
Ako se smetnje od strane crijeva ne poprave, treba primijeniti pripravke koji ubrzavaju prolazak stolice – mineralne vode obogaćene magnezijem, prokinetike, preparate laktuloze, prirodne iritanse sluznice crijeva, propulzive, čepiće glicerina, klizme, manualnu evakuaciju, te u obzir, u krajnjem slučaju, dolaze drastične kirurške metode, odnosno kirurška resekcija većeg dijela crijeva što skraćuje prolaz crijevnog sadržaja i omogućava odgovarajuće pražnjenje.
Kada je potrebno konzultirati liječnika
Simptomi su novonastali i predstavljaju značajnu promjenu prema uobičajenom
Traju dulje od tri tjedna
Značajan intenzitet tegoba
Simptomi povezani sa značajnim općim tegobama (gubitak tjelesne mase, pojava krvi u stolici/toaletnom papiru, vrućica, kronični umor)